• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bakan Karaismailoğlu: “Bitlis Çayı Viyadüğünde kullanılan çelik ile 2 Eyfel Kulesi yapılabilirdi”

Bakan Karaismailoğlu: “Bitlis Çayı Viyadüğünde kullanılan çelik ile 2 Eyfel Kulesi yapılabilirdi”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Bitlis Çayı Viyadüğünün güçlendirilmiş kutu kiriş tipteki çelik tabliyeli teknolojik köprü olduğunu belirterek, “İlk defa yüzde 3,82 eğimde, tutma-sürme yöntemi ile gerçekleştirilen 904 metre uzunluğunda 15 bin 600 ton çelik kullanılan tek parça köprüdür” dedi.

Öğle saatlerinde Bitlis’e gelen Bakan Karaismailoğlu, Bitlis-Baykan kara yolu üzerinde yapımı devam eden viyadük şantiyesinde incelemelerde bulunarak brifing aldı. Daha sonra katıldığı viyadük birleştirme segmenti kaynak töreninde konuşan Bakan Karaismailoğlu, Bitlis Çayı üzerindeki viyadük projesinin aynı zamanda bölgenin tarım ve hayvancılığı ile birlikte sosyo-ekonomik gelişimine de ciddi katkılar sağlayacağını söyledi. Bitlis Çayı Viyadüğünün enlerin projesi olduğunu ifade eden Bakan Karaismailoğlu, “Köprümüz, güçlendirilmiş kutu kiriş tipteki çelik tabliyeli teknolojik köprüdür. Aynı zamanda; ilk defa yüzde 3,82 eğimde, tutma-sürme yöntemi ile gerçekleştirilen 904 metre uzunluğunda 15 bin 600 ton çelik kullanılan tek parça köprüdür. Burada kullanılan çelik ile 2 adet Eyfel Kulesi yapılabilirdi. Bugün kaynak törenini gerçekleştirdiğimiz köprümüz; yerli mühendislik, tasarım ve yapımıyla yüzde 100 yerli ve millîdir. Bu yanıyla da hepimiz için, Bitlis’imiz için ayrı bir gurur kaynağıdır” dedi.

“Bizim önceliklerimiz; ihtiyaç ve kalkınmadır”
“Bizim ulaşım ve haberleşme yatırımlarımızda, doğu-batı ayrımı yoktur” diyen Bakan Karaismailoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Bizim önceliklerimiz; ihtiyaç ve kalkınmadır. Biz; Kömürhan, Ağın ve Nissibi köprüleriyle birlikte, Bitlis Çayı Viyadüğünü de ‘teknolojik köprüler’ sınıfında inşa ettik. 2020 yılında Türkiye’nin en yüksek köprüsü olan Beğendik (Botan) Köprüsü’nü de içinde barındıran Küçüksu-Hizan-Pervari yolunu hizmete açmıştık. Bu şeklide; Bitlis, Siirt ve Van illerimiz başta olmak üzere ülkemiz adına çok önemli bir ulaşım projesini hayata geçirdik. Hizmete girdiği günden bu yana, Botan Köprüsü’nden 1 milyon 587 bin araç geçiş yaptı. Tıpkı Botan Köprüsü ve bağlantı yolları gibi Bitlis’te yaptığımız bölünmüş yollar sayesinde sıla ve sevdiklerimize artık rahat, güvenli ve hızlı bir şekilde kavuşuyoruz. Ne mutlu ki; sizlere hak ettiğiniz hizmetleri sunmak bizlere nasip oldu. Bitlis Çayı Viyadüğü’müzün hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”

(HABER: VAHİT OLCAY)

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

reklam