Tatvan Doğu Anadolu Kitap Fuarı okur severler ile buluştu

Tatvan Doğu Anadolu Kitap Fuarı okur severler ile buluştu

Tatvan Belediyesi ev sahipliğinde ilki gerçekleştirilen Tatvan Doğu Anadolu 1.Kitap Fuarı Yaşam Alışveriş Merkezinde törenle açıldı.

İlk kez kapılarını açan fuarda yüzlerce yayınevi, 120’den fazla yazar, şair, gazeteci, konuşmacı ve sanatçı okur severler ile buluştu. Protokol üyelerinin kurdele kesimi ile başlayan fuar ardından İstiklal Marşı’nın okunması ve Halk Oyunları ekibi gösterisiyle devam etti.

Programın açılış konuşmasını yapan Tatvan Belediye Başkanı Mehmet Emin Geylani, yeni yılda yüzbinlerce kitabı yüzbinlerce okuyucu ile buluşturduklarını dile getirerek “Bitlis 5 bin yıllık kadim bir şehir. Bitlis, kökenlere kadar medeniyet kokan ve kültürü yaşayan bir şehirde yaşıyoruz. Medeniyetin beşiği denilen yerlerden biri de Bitlis bunlardan muhakkak bir tanesidir. Bunun şaheserleri elimizde zaten görebiliyoruz ve birçok İslam aleminin alimini, bilim insanının yetiştirdiği bir şehirde yaşıyoruz. Belediyecilik bir şehrin altyapısını, üstyapısını, sosyal tesislerini yaparken bir yandan da sosyal, kültürel ve sanatsal altyapısını da oluşturmak zorundadır. Doğu Anadolu Fuarı, kış festivalleri, çocuk tiyatroları, uzay çadırları, kadınlar matinesi, dengbej geceleri ve buna benzer birçok kültürümüz, çocuklarımız, bayanlarımız için sosyal etkinlikler yaptık. Tatvan, kültür ve sanatın şehri. Nasip olursa bu 55’ncisini düzenleyeceğimiz bir Doğu Anadolu fuarı olacaktır. Ama maalesef bir kitap fuarı bugüne kadar yapamamıştık. Bu da bize nasip oldu. İnşallah burada açtığımız fuar memleketimize hayırlara vesile olur. Burada birçok insanımız, gencimiz bir şekilde faydalanır” diye konuştu.

2-11 Ocak tarihleri arasında gerçekleşecek olan fuarın açılışına Bitlis Valisi Oktay Çağatay, Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Necmettin Elmastaş, Tatvan Kaymakamı Dr. Remzi Demir, Bitlis Belediye Başkanı Nesrullah Tanğlay, Siyasi parti temsilcileri, kurum amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, konuk yazarlar, şairler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Haber: Furkan OLCAY

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

reklam