TÜBİTAK Projesi Kapsamında Bitlis Eren Üniversitesi Akademisyenleri Deprem Bölgesinde Çalışma Yapıyor

TÜBİTAK Projesi Kapsamında Bitlis Eren Üniversitesi Akademisyenleri Deprem Bölgesinde Çalışma Yapıyor

Bitlis Eren Üniversitesi Akademisyenleri ‘TÜBİTAK 1002-C Doğal Afetler Odaklı Saha Çalışması Acil Destek’ projesi kapsamında deprem bölgesindeki çalışmalarına devam ediyor.

Bitlis Eren Üniversitesi (BEU) Akademisyenleri, Kahramanmaraş merkezli ve 10 ilimizi doğrudan etkileyen depremden önce var olan uydu görüntüleri ile afet sonrası çekilen uydu görüntülerini yorumlayarak yerleşim yerinde ne kadar bina yıkıldığı, ne kadar nüfusun etkilendiği bilgilerini elde etmek amacıyla deprem bölgesindeki inceleme ve çalışmalarına devam ediyor.

‘TÜBİTAK 1002-C Doğal Afetler Odaklı Saha Çalışması Acil Destek’ projesi kapsamında kabul edilen projeyi, Bitlis Eren Üniversitesi adına Dr. Öğr. Üyesi Fatih Adıgüzel ile Öğretim Görevlileri Ahmet Şahap ve Aslı Deniz Adıgüzel; İskenderun Teknik Üniversitesi’nden Dr. Öğr .Üyesi Efdal Kaya, Fırat Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Aşır Yüksel Kaya’dan oluşan bir ekip yürütüyor.

Çalışma, depremlerde hasarlı yapıların uzaktan algılama ve açık kaynak kodlu Coğrafi Bilgi Sistemleri kullanılarak tespit edilmesini amaçlıyor.

“Yaraları Hep Birlikte Saracağız”

Proje hakkında açıklama yapan Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, depremin yıkıcı etkilerini azaltmak için gayret gösterdiklerinin altını çizerek “Deprem felaketinin yaşandığı ilk günden itibaren deprem bölgesindeki yaraları sarmak için çalışmalarımıza özverili bir şekilde devam ediyoruz. İlk günden itibaren öncelikle arama kurtarma ekiplerimiz deprem bölgesinde görev aldı. Daha sonra akademisyenlerimizden oluşan teknik ekiplerimiz hasar tespit çalışmaları yaptılar. Şimdi de TÜBİTAK projesi kapsamında yine deprem öncesi ve sonrası veriler derlenerek depremde hasar gören sahaları haritalandırmaya çalışıyoruz. Keza yine ilk günden itibaren Bitlis Eren Üniversitesi ailesi olarak AFAD koordinesinde ayni ve nakdi yardımlarla bölgedeki depremzede vatandaşlarımızın bir nebze olsun acılarını dindirmeye gayret ettik ve etmeye devam ediyoruz. Asrın felaketi olarak nitelendirdiğimiz bu afette Bitlis Eren Üniversitesi olarak biz de doğrudan etkilendik. 2 akademisyenimizi ve 3 öğrencimizi kaybettik. Acılarını derinden yaşıyoruz. Bu süreçte bölgede görev alarak fiilen katkı sunan personelimiz, öğrencilerimiz ve yine yardımlarını esirgemeyen Bitlis Eren Üniversitesi ailesinin her bir mensubuna çok teşekkür ediyorum.” dedi.

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

reklam